Milejczyce – nowe Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza
Z radością informujemy, że w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 12 czerwca 2026 roku, kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach zostanie ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Uroczystego aktu dokona biskup drohiczyński bp Piotr Sawczuk podczas Mszy Świętej sprawowanej w Milejczycach.
Decyzja o ustanowieniu sanktuarium jest związana z dynamicznie rozwijającym się kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Milejczycach oraz z obecnością słynącego łaskami obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Wizerunek ten otaczany jest czcią wiernych od wielu pokoleń i przyciąga pielgrzymów nie tylko z diecezji drohiczyńskiej, ale również z różnych stron Polski.
Według historyków obraz znajdujący się w milejczyckiej świątyni należy do najstarszych znanych przedstawień Najświętszego Serca Jezusa w Polsce. Przez lata wierni modlili się przed nim, powierzając Chrystusowi swoje troski, intencje i dziękczynienia za otrzymane łaski.
Jak podkreśla bp Piotr Sawczuk, nowe sanktuarium ma być miejscem otwartym dla wszystkich ludzi poszukujących Boga, nadziei i duchowego umocnienia. Szczególnym rysem tego miejsca będzie także troska o kapłanów i osoby konsekrowane, które będą mogły odnajdywać tu źródło duchowej odnowy i umocnienia w posłudze.
Serdecznie zachęcamy wszystkich wiernych do udziału w uroczystościach oraz do pielgrzymowania do Milejczyc, aby wspólnie dziękować Bogu za dar tego wyjątkowego miejsca modlitwy i kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

Program
17.00 – Czuwanie modlitewne
17.40 – wprowadzenie historyczne „Dzieje kultu Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Milejczycach” – ks. dr Zenon Czumaj
18.00 – Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka
– odczytanie dekretu ustanowienia Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza w świątyni
– przejścia procesyjne na plac celebry przy sanktuarium
– po Komunii św. odśpiewanie uroczystego Te Deum
Po zakończeniu uroczystości będzie możliwość indywidualnego nawiedzenia sanktuarium oraz osobistej modlitwy.
Uroczystości będą transmitowane na żywo przez Telewizję Trwam, dzięki czemu duchowo będą mogli włączyć się także ci, którzy nie będą mogli osobiście przybyć do Milejczyc.
Informacje organizacyjne
- Z racji celebracji liturgii na placu zachęcamy uczestników do zabrania ze sobą składanych krzesełek turystycznych, karimat lub innych prostych siedzisk, które mogą ułatwić uczestnictwo w uroczystości.
- Po przyjeździe na miejsce prosimy o kierowanie się wskazówkami służb porządkowych, które będą pomagały w sprawnym parkowaniu oraz bezpiecznym przebiegu uroczystości.
- Grupy zorganizowane i pielgrzymki parafialne prosimy o wcześniejsze zgłaszanie bezpośrednio do ks. Jarosława Rosłona (tel. 696 048 467), co pomoże w przygotowaniu organizacji przyjęcia pielgrzymów.
- W czasie uroczystości będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Księża dziekani zatroszczą się, by z każdego dekanatu przybył jeden spowiednik.
- Do koncelebry zaproszeni są wszyscy kapłani. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie poprzez formularz dostępny pod adresem: https://forms.gle/n1meAy8quXM3aw1Q9
Do koncelebry należy zabrać swoją albę. Ornaty będą przygotowane. Koncelebransi ubierają się w szaty liturgiczne w specjalnym namiocie za kościołem, po czym zajmują miejsca w ławkach wewnątrz kościoła, skąd po odczytaniu dekretu wyruszy procesja.
- Księża dziekani proszeni są o udział w uroczystości w strojach chórowych. Podobnie księża kanonicy, którzy nie będą koncelebrować Mszy Świętej.
- Do ogłoszenia załączona została mapa parkingów i organizacji ruchu, która pomoże w sprawnym dotarciu na miejsce uroczystości.

Więcej szczegółów na https://drohiczynska.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-uroczystosc-ustanowienia-sanktuarium-w-milejczycach/
